1998/104

Rapport
Op 19 augustus 1997 ontving de Nationale ombudsman een verzoekschrift van de heer S. te Hardinxveld-Giessendam, met een klacht over een gedraging van SFB Uitvoeringsorganisatie Sociale Verzekering N.V. te Rotterdam. Nadat verzoeker op 18 september 1997 nadere informatie had verstrekt, werd naar deze gedraging, die wordt aangemerkt als een gedraging van het Landelijk instituut sociale verzekeringen, een onderzoek ingesteld. Op grond van de door verzoeker verstrekte gegevens werd de klacht als volgt geformuleerd:Verzoeker klaagt erover dat SFB Uitvoeringsorganisatie Sociale Verzekering NV, regiokantoor Rotterdam niet eerder dan op 23 juni 1997 aan hem de beslissing heeft afgegeven met betrekking tot zijn oorspronkelijk bij GAK-Nederland BV te Amsterdam ingediende aanvraag voor een AAW/WAO uitkering, welke aanvraag GAK-Nederland BV op 4 maart 1997 te zamen met andere inmiddels verkregen relevante gegevens aan SFB Uitvoeringsorganisatie Sociale Verzekering NV had doen toekomen. Hij klaagt er tevens over dat SFB Uitvoeringsorganisatie Sociale Verzekering NV tot op het moment dat hij zich tot de Nationale ombudsman wendde (14 augustus 1997) aan hem nog geen uitbetaling heeft gedaan van de uitkeringsbedragen over de maanden v r juni 1997 dan wel aan hem mededeling heeft gedaan dat deze uitkeringsbedragen deels zijn verrekend met de door het GAK-Nederland BV eerder verstrekte AAW/WAO-uitkering.

Achtergrond

1. Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering(Wet van 18 februari 1966, Stb. 84) Artikel 2b:"Bij algemene maatregel van bestuur kunnen regels worden gesteld met betrekking tot de termijn waarbinnen een beschikking op aanvraag ingevolge deze wet dient te worden gegeven. Deze algemene maatregel van bestuur vervalt vijf jaar na de dag van inwerkingtreding van de wet waarbij dit artikel werd ingevoegd."2. Besluit beslistermijnen sociale verzekeringswetten(Besluit van 28 december 1993, Stb. 779) Artikel 8, eerste lid:"Een beschikking over het verzekerd zijn ingevolge de Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering wordt gegeven binnen dertien weken na ontvangst van de aanvraag."3. Algemene wet bestuursrecht(Wet van 4 juni 1992, Stb. 315) Artikel 4:13, eerste lid:"Een beschikking dient te worden gegeven binnen de bij wettelijk voorschrift bepaalde termijn of, bij het ontbreken van zulk een termijn, binnen een redelijke termijn na ontvangst van de aanvraag."

Onderzoek

In het kader van het onderzoek werd het Landelijk instituut sociale verzekeringen verzocht op de klacht te reageren en een afschrift toe te sturen van de stukken die op de klacht betrekking hebben. Vervolgens werd verzoeker in de gelegenheid gesteld op de verstrekte inlichtingen te reageren. Deze maakte van die gelegenheid geen gebruik. Het resultaat van het onderzoek werd als verslag van bevindingen gestuurd aan betrokkenen. Noch verzoeker noch het Landelijk instituut sociale verzekeringen gaf binnen de gestelde termijn een reactie.

Bevindingen

De bevindingen van het onderzoek luiden als volgt:1. Feiten1.1. Op 10 maart 1997 ontving SFB Uitvoeringsorganisatie Sociale Verzekering NV, regiokantoor Rotterdam (hierna: SFB) van GAK-Nederland BV (hierna: Gak) de door verzoeker op 24 juni 1996 bij deze organisatie ingediende aanvraag voor een AAW/WAO-uitkering. Het Gak had verzoeker op 4 maart 1997 schriftelijk op de hoogte gesteld van de overdracht op die dag van zijn AAW/WAO-aanvraag aan het SFB. Verzoeker had op 10 maart 1997 telefonisch contact met het SFB.1.2. Verzoeker had op 25 maart 1997 telefonisch contact met het SFB, Afdeling AAW/WAO. De medewerker, die hem te woord stond, legde ten aanzien van dit telefoongesprek in een notitie het volgende vast:"...Is opgeroepen voor 4 april 1997 om 11.30 (...) (stuurt de loongegevens vanaf 1.4.97) gevraagd om ook de loongegevens vanaf 1.2.97 toe te sturen".1.3. Op 27 maart 1997 werd verzoeker telefonisch door het SFB meegedeeld dat de afspraak voor 4 april 1997 was vervroegd naar 2 april 1997. Verzoeker werd tevens meegedeeld dat na Pasen zou worden vastgesteld wat het SFB aan verzoeker zou moeten betalen. Op 17 april en 29 mei 1997 nam verzoeker telefonisch contact op met het SFB om de stand van zaken te vernemen met betrekking tot de afhandeling van zijn AAW/WAO-aanvraag.1.4. Bij brief van 30 mei 1997 deelde verzoeker het SFB het volgende mee:"...Bij deze zou ik u graag laten weten dat ik het geheel niet eens ben met de gang van zaken zoals het nu is. Ik heb vanaf December 1996 totaal geen uitkering meer ontvangen van de afdeling WAO. Tevens wil ik u erop wijzen dat het bij wet is vastgesteld dat een uitkeringsgerechtigde niet langer dan 6 weken zonder uitkering gesteld mag worden..."1.5. Op 3 juni 1997 deelde het SFB verzoeker schriftelijk het volgende mee:"...Naar aanleiding van ons telefonisch onderhoud van 29 mei 1997 delen wij u mede dat wij onze buitendienstbeambte opdracht zullen geven de loongegevens bij uw werkgever (...) te verzamelen. Om tot een juiste vaststelling van uw AAW/WAO-uitkering te kunnen komen dienen wij namelijk te beschikken over deze loongegevens. In eerdere door ons gevoerde telefonische gesprekken (o.a. op 10 maart 1997, 27 maart 1997, 17 april 1997 en bovengenoemde datum) zegde u ons toe uw loonstroken vanaf 1 februari 1997 toe te sturen. Ook uw werkgever deelde ons op 29 mei 1997 desgevraagd mede geen loonstroken aan ons te hebben toegestuurd. (hetgeen door u wel werd beweerd) Tot op heden bent u echter in gebreke gebleven en hebben wij de loonstroken niet van u ontvangen. Het zal u duidelijk zijn dat gelet op het bovenstaande wij uw aanvraag om een AAW/WAO-uitkering - welke op 10 maart 1997 via het GAK Nederland te Dordrecht door ons werd ontvangen - niet in behandeling nemen en derhalve niet tot uitkering kunnen overgaan. Na ontvangst van het buitendienstonderzoek zullen wij u nader berichten..."1.6. Op 12 juni 1997 verkreeg het SFB na een bezoek van een buitendienstmedewerker aan de werkgever van verzoeker de voor de behandeling van de AAW/WAO-aanvraag van belang zijnde loongegevens.1.7. Het SFB deelde verzoeker bij beschikking van 23 juni 1997 mee dat aan hem met ingang van 29 december 1995 een AAW/WAO-uitkering was toegekend. In een afzonderlijk schrijven, met dezelfde dagtekening, deelde het SFB ter toelichting van de toekenningsbeslissing mee dat de toegekende AAW/WAO-uitkering vanaf 23 juni 1997 rechtstreeks aan verzoeker zou worden uitbetaald. De bijschrijving op zijn bankrekening kon verzoeker verwachten op 27 juni 1997. De uitkering zou vervolgens op of omstreeks de 10e van elke maand betaalbaar worden gesteld. De uitkering die verzoeker over de periode van 29 december 1995 tot en met 23 juni 1997 toekwam zou rekening houdend met de door verzoeker genoten inkomsten en na ontvangst van de verzoeken tot verrekening van GAK-Nederland BV en de Gemeentelijke Sociale Dienst van de woonplaats van verzoeker te zijner tijd aan verzoeker worden overgemaakt.1.8. Op 8 juli 1997 deelde het SFB verzoeker schriftelijk mee dat zijn AAW/WAO-uitkering was herzien. In verband met de lager aangenomen mate van arbeidsongeschiktheid kwam de AAW-uitkering vanaf 20 augustus 1997 te vervallen. De WAO-uitkering werd om dezelfde reden verlaagd.1.9. Bij brief van 10 juli 1997 deelde het SFB verzoeker het volgende mee:"...Met betrekking tot uw klacht van 30 mei 1997 delen wij aan u het volgende mee. In uw brief meldt u dat u vanaf december 1996 totaal geen uitkering hebt ontvangen van de afdeling WAO, dat u volgens de wet niet langer dan 6 weken zonder uitkering gesteld kan worden. Op 24 juni 1996 hebt u bij GAK-Nederland BV (...) een aanvraag ingediend voor een AAW/WAO uitkering per 21 oktober 1996. Uit de overgedragen stukken, welke door ons op 10 maart 1997 werden ontvangen, blijkt dat op 10 september 1996 door het GAK een arbeidsgeschiktheidsbeslissing werd afgegeven. U wordt voor de AAW/WAO 80 tot 100% arbeidsongeschikt beschouwd per 29 december 1995, de ingangsdatum van de AMBER regeling, onder meer op basis van de artikelen 32 A AAW/ 43 A WAO. Op 25 juli 1996 wordt gerapporteerd over de inkomsten die u vanaf 1 oktober 1995 geniet als chauffeur/oproepkracht bij (verzoekers werkgever; N.o.). Uit de overgedragen stukken blijkt dat door het GAK op diverse data werd gepoogd met u contact op te nemen ten einde loonstroken te verkrijgen over de door u gewerkte perioden, te weten op 7 november 1996, 18 november 1996, 19 november 1996. Meerdere keren werd door u toegezegd loonstroken toe te sturen of af te leveren. Op 3 december 1996 werd aan u een brief gestuurd waarin wordt bevestigd dat de loonstroken werden opgevraagd doch dat niets werd ontvangen. In deze brief werd u verzocht de loongegevens te overleggen vanaf december 1995. Aan u werd uitgelegd dat zolang geen loonstroken werden ontvangen, de beoordeling niet kon worden afgerond en er geen betaling zou volgen. Op 8 januari 1997 werd een soortgelijke brief aan u gestuurd. Aan u werd tevens meegedeeld dat bij geen reaktie vanaf 1 december 1996 uw arbeidsongeschiktheid geheel en blijvend buiten aanmerking gelaten diende te worden. Op 6 februari 1997 werd door het GAK, blijkens een notitie onderkend, dat de SFB bevoegd is uw aanvraag voor een AAW/WAO uitkering in behandeling te nemen. Besloten werd alvorens over te dragen eerst een buitendienstopdracht uit te doen ten einde loonstroken bij (verzoekers werkgever; N.o.) op te vragen over de periode 29 december 1995 tot 1 februari 1997. Op 4 maart 1997 werd uw aanvraag AAW/WAO overgedragen. In haar overdrachtsbrief stelt het GAK vast dat alleen de loonstrook over oktober 1996 in het bezit was gekomen. Deze vaststelling in de brief heeft bij ons voor onnodige verwarring geleid. Immers, wij dienden alsnog in het bezit te komen van de ontbrekende loongegevens. Pas op 12 juni 1997 werd door onze buitendienstmedewerker bij uw werkgever vastgesteld de juiste verdiensten over de gewerkte periode. Daarna konden wij ons arbeidsgeschiktheidsteam verzoeken een beslissing te nemen in verband met de vastgestelde verdiensten. Door het GAK werd over de periode 29 december 1995 tot 22 oktober 1996 Ziektewet uitkering betaald en van 22 oktober 1996 tot 1 december 1996 AAW/WAO-uitkering. Op 10 maart 1997 hebben wij u telefonisch verzocht de loongegevens vanaf 1 februari 1997 toe te sturen.

Op 25 en 27 maart 1997 hebben wij telefonisch met u contact gehad. Aan u werd uitgelegd dat vertraging in de afhandeling van de aanvraag van de AAW/WAO uitkering werd veroorzaakt door eigen handelen alsmede dat wij eerst zelf een medische c.q. arbeidsdeskundige beoordeling moesten maken alvorens iets over eventueel recht op uitkering kon worden meegedeeld. De oproep voor een medische controle op 4 april 1997 hebben wij op uw verzoek vervroegd naar 2 april 1997. Wij hebben ook aan u meegedeeld dat, gezien het beslag op eventuele uitkering door de belastingdienst, vastgesteld diende te worden of en wat er betaald mocht worden. Op 29 mei 1997 hebt u telefonisch contact met ons gehad. Tijdens dit gesprek meldde u aan ons dat (verzoekers werkgever; N.o.) de gevraagde loonstroken vanaf 1 februari 1997 tot 1 mei 1997 zou hebben toegezonden. Direct daarop hebben wij met dit bedrijf gebeld en vastgesteld dat de loonstroken niet zijn verzonden doch dat zou zijn afgesproken dat u zelf hiervoor zou zorgdragen. Vervolgens hebben wij gebeld met u, meegedeeld dat wij niet tot uitkering konden overgaan zonder de gevraagde loongegevens over periode 1 februari 1997 tot 1 mei 1997. Op 3 juni 1997 hebben wij u nog eens schriftelijk meegedeeld dat wij in afwachting van de gevraagde loongegevens uw aanvraag om een AAW/WAO-uitkering niet in behandeling konden nemen. Op 23 juni 1997 hebben wij de toekenningsbeslissing AAW/WAO toegezonden. Aan u werd een uitkering toegekend ingaande 29 december 1995. In een bijgevoegde brief hebben wij u uitgelegd dat wij in verband met verrekeningen met het GAK en de Gemeentelijke Sociale Dienst (...) vanaf 23 juni 1997 de AAW/WAO-uitkering rechtstreeks aan u wordt betaald. Tot op heden hebben wij nog geen correcte opgave ontvangen van het GAK zodat verrekening nog niet mogelijk is. Samenvattend kunnen we vaststellen dat wij vanaf 10 maart 1997 zijn aan te spreken op de afwikkeling van uw aanvraag van een AAW/WAO-uitkering. Vertraging is ons in zoverre te verwijten, dat wij pas op 12 juni 1997 middels een buitendienstonderzoek bij uw werkgever met zekerheid de juiste loongegevens konden vaststellen en innemen tot 1 februari 1997. Op deze datum werd door ons vastgesteld dat de loongegevens die reeds bij ons in bezit waren (en bij het GAK vanaf 12 februari 1997) wel degelijk juist waren.

Voor de verwarring die de overdrachtsbrief van het GAK bij ons heeft veroorzaakt alsmede voor de vertraging die het vaststellen voor de volledigheid en de juistheid van de loongegevens heeft opgeleverd voor het toekennen van de AAW/WAO-uitkering, verzoeken wij u ons te willen verontschuldigen. Overigens hebben wij tot op heden geen loonstroken ontvangen vanaf 1 februari 1997 alhoewel deze meermalen door u en de werkgever werden toegezegd. Wij hebben u in onze brief van 23 juni 1997 gewezen op de mogelijke consequenties die het te laat inleveren van loongegevens kan hebben. Wij hebben u gewezen op de Wet Boete en Maatregelen..."1.9. Op 8 augustus 1997 deelde het SFB verzoeker schriftelijk mee dat in verband met een door het SFB ingesteld onderzoek de uitkering over de periode van 1 maart 1996 tot en met 31 december 1996 en over de periode van 1 februari 1997 tot en met 19 augustus 1997 was herzien.1.10. Op 24 november 1997 deelde het SFB verzoeker schriftelijk mee op welke wijze zijn AAW/WAO-uitkering was verrekend met de door het GAK-Nederland en de Gemeentelijke Sociale Dienst aan verzoeker verstrekte uitkeringen. 2. Standpunt van verzoeker Het standpunt van verzoeker staat verwoord in de klachtformulering onder KLACHT.3. Standpunt van het Landelijk instituut sociale verzekeringen3.1. Naar aanleiding van de klacht deelde het Landelijk instituut sociale verzekeringen mee dat van het SFB een schriftelijke reactie op de klacht was verkregen. Het Landelijk instituut sociale verzekering verwees naar deze reactie en deelde mee dat het akkoord was met het standpunt, dat in deze reactie was verwoord.3.2. Het SFB deelde in zijn reactie op de klacht het volgende mee:"...Op 10 maart 1997 werd door SFB Uitvoeringsorganisatie de aanvraag voor een AAW/WAO-uitkering per 24 juni 1996 ontvangen. Uit de ontvangen stukken blijkt dat betrokkene op 24 juni 1996 een AAW/WAO-uitkering bij het GAK heeft aangevraagd. Op 6 september 1996 werd betrokkene door verzekeringsarts M gezien. Op 10 september 1996 wordt door het behandelingsteam van het GAK onderkend dat er vanaf 29 december 1995 recht bestaat op toekenning van een AAW/WAO-uitkering ingedeeld in de arbeidsonge-

schiktheidsklasse 80-100%. Er wordt echter geen beslissing afgegeven. Uit het dossier blijken de vele pogingen van het GAK om van betrokkene informatie te ontvangen inzake zijn verdiensten. Op 8 januari 1997 wordt betrokkene meegedeeld dat indien hij niet binnen 2 weken na 8 januari 1997 de gevraagde loonstroken inlevert, het bestuur van de bedrijfsvereniging gevraagd zal worden de arbeidsongeschiktheid vanaf 1 december 1996 geheel en blijvend buiten aanmerking te laten. Betrokkene blijft in gebreke, er wordt echter geen beslissing genomen. Besloten wordt een buitendienstopdracht uit te doen. Op 12 februari 1997 wordt deze afgedaan. Als op 10 maart 1997 de overdracht wordt ontvangen, dient een medisch en arbeidsdeskundig onderzoek gehouden te worden. Immers, het door het GAK gehouden onderzoek is ouder dan een half jaar. Door de plotselinge overdracht van het GAK wordt het SFB in een onzekere situatie geplaatst. Er bestond onzekerheid ten aanzien van de vraag of wij wel in het bezit waren van alle verdiensten van betrokkene over de periode vanaf 29 december 1995, in ieder geval van de verdiensten vanaf 1 februari 1997. Op 12 februari 1997 werd de buitendienstopdracht GAK afgedaan. Tot de datum overdracht wordt echter geen enkele actie ondernomen richting verzekerde, er volgt geen betaling vanaf januari 1997. De administratie heeft met betrokkene diverse malen telefonisch contact gehad over zijn aanvraag. Op 27 maart 1997 werd met betrokkene afgesproken dat de oproep om op het spreekuur van de verzekeringsarts te komen van 4 april 1997 werd vervroegd naar 2 april 1997. Aan betrokkene werd tevens meegedeeld dat er onzekerheid bestond inzake uitbetaling van eventuele uitkering in verband met beslaglegging door de belastingdienst. Verschillende malen werd betrokkene gevraagd een opgave van zijn inkomsten vanaf 1 februari 1997 te leveren. Pas op 3 juni 1997 wordt betrokkene voor het eerst schriftelijk door het SFB ge nformeerd over de status van afwikkeling van de gedane aanvraag AAW/WAO. Betrokkene werd gewezen op zijn nalatigheid informatie omtrent zijn verdiensten te leveren. Op 12 juni 1997 worden door onze buitendienstmedewerker de loongegevens vanaf 29 december 1995 geleverd. Op 23 juni 1997 wordt ingaande 29 december 1995 een AAW/WAO-uitkering toegekend berekend naar de arbeidsongeschiktheidsklasse 80 tot 100%. In een begeleidende brief wordt betrokkene meegedeeld dat de uitkering vanaf 23 juni 1997 betaalbaar zal worden gesteld. De uitkering over de periode v r 23 juni 197 zal worden aangewend

ter verrekening met het GAK en de Gemeentelijke Sociale Dienst. Op 8 juli en 8 augustus 1997 werden vervolgbeslissingen aan betrokkene verzonden. Vanaf 20 augustus 1997 werd de uitkering herzien en berkend naar een klasse van 15 tot 25%. Met betrekking tot het eerste deel van de klacht kan gesteld worden dat na vaststelling van de verdiensten van betrokkene op 12 juni 1997 wij pas op 23 juni 1997 de toekenningsbeslissing hebben verzonden. Vastgesteld dient te worden, dat verzuimd werd betrokkene tijdig de ontvangst van de aanvraag van de AAW/WAO-uitkering schriftelijk te bevestigen alsmede uitleg te geven over de reden dat de aanvraag niet in behandeling kon worden genomen. Dit gebeurde pas op 3 juni 1997. De geschetste ongelukkige overdracht, de omstandigheid dat wij geboden waren betrokkene medisch- en arbeiddeskundig te onderzoeken alvorens uitkering betaalbaar te kunnen stellen, alsmede de twijfel die werd opgeroepen over de volledigheid van de gegevens inzake de verdiensten van betrokkene mag in deze niet als verzachtende omstandigheid gelden. De administratieve organisatie voorziet immers in de instructie een verzekerde tijdig een beslissing te doen toekomen na de ontvangst van een aanvraag in de zin van de Algemene wet bestuursrecht. Kunnen we hieraan niet voldoen, dan dient een verzekerde hierover tijdig en schriftelijk te worden ge nformeerd. Met betrekking tot het tweede deel van de klacht kan worden vastgesteld dat verrekend diende te worden over de periode:29 december 1995 tot 22 oktober 1996 f 30.644,60 bruto Ziektewet-uitkering GAK (verzoek van d.d. 9 juli 1997) 22 oktober 1996 tot 1 december 1996 f 2.303,54 WAO-uitkering (verzoek d.d. 4 maart 1997) 25 april tot en met 20 juni 1997 f 1960,10 uitkering van afdeling Sociale Zaken van de Gemeente (...) (verzoek d.d. 23 juni 1997). Pas na afronding van het medisch- en arbeidsdeskundig onderzoek naar aanleiding van de opgehaalde loongegevens van betrokkene op 17 juli en 31 juli 1997 werd op 12 september 1997 over de aangegeven perioden verrekend. De resterende uitkering werd op dezelfde datum aan betrokkene betaalbaar gesteld alsmede op 17 september en 3 oktober 1997. Betrokkene werd geen schriftelijke mededeling gedaan over de gedane verrekening. Op dit punt achten wij de klacht van betrokkene terecht. De specificatie van genoemde verrekening volgt alsnog zo spoedig mogelijk. Een kopie hiervan zullen wij u doen toekomen..." Bij deze reactie op de klacht legde het SFB afschriften over van de brieven van 3 en 23 juni 1997, een kopie van de schriftelijke reactie van het SFB van 10 juli 1997 op de klachtbrief van verzoeker van 30 mei 1997, en afschriften van de door het SFB gemaakte telefoonnotitie's. Eveneens werd een kopie toegestuurd van de brief van 24 november 1997, waarin het SFB aan verzoeker de gedane verrekening specificeerde.4. Nadere informatie van het SFBHet SFB deelde daarnaar gevraagd mee dat de onduidelijkheid over de volledigheid en juistheid van de door het GAK bij de overdracht van de aanvraag aangeleverde gegevens niet kon worden weggenomen door het enkel nalopen van de voorhanden gegevens. Verzoeker werkte namelijk onregelmatig. Pas door het verzamelen van de gegevens door de buitendienst kon, achteraf, worden vastgesteld dat de bij de overdracht aangeleverde gegevens wel volledig en juist waren. Verzoeker had eveneens niet gereageerd op het verzoek om loongegevens te verstrekken over het tijdvak, dat lag na de overdracht van de aanvraag.

Beoordeling

1. Ten aanzien van de behandeling van de aanvraag1.1. Verzoeker klaagt er in de eerste plaats over dat SFB Uitvoeringsorganisatie Sociale Verzekering N.V., regiokantoor Rotterdam (hierna: SFB) zijn op 10 maart 1997 ontvangen aanvraag voor een AAW/WAO-uitkering niet eerder dan op 23 juni 1997 heeft afgehandeld.1.2. In reactie op de klacht heeft het SFB naar voren gebracht dat GAK-Nederland BV, die de aanvraag eerst in behandeling had en deze op 4 maart 1997 aan het SFB had overgedragen, diverse keren aan verzoeker had gevraagd om de gegevens te verstrekken van de inkomsten die hij had gehad vanaf 29 december 1995. Het GAK had deze gegevens uiteindelijk op 12 februari 1997 verkregen door een buitendienstopdracht. Het SFB deelde vervolgens mee dat het GAK in de brief waarmee verzoekers aanvraag werd overgedragen, had gesteld dat alleen de loonstroken van oktober 1996 in het bezit waren gekomen van het GAK. Door deze mededeling en de plotselinge overdracht door het GAK van verzoekers aanvraag was het SFB in een onzekere situatie geplaatst. Er was verwarring ontstaan omtrent de volledigheid van de loongegevens. Diverse keren had het SFB verzoeker in de telefonische contacten gevraagd om loongegevens te verstrekken. Verzoeker noch

zijn werkgever verstrekte deze gegevens. Op 3 juni 1997 had het SFB verzoeker schriftelijk op de hoogte gesteld van de ontvangst van de aanvraag. Daarbij werd meegedeeld dat ondanks diverse verzoeken de loongegevens niet van verzoeker waren verkregen en dat nu de buitendienst de opdracht kreeg deze gegevens te verzamelen. Op 12 juni 1997 had het SFB via de buitendienst de beschikking gekregen over de loongegevens. Aan de hand daarvan stelde het SFB vast dat de reeds eerder door het GAK verkregen loongegevens, waarover het SFB beschikte, achteraf bezien wel degelijk volledig en juist waren. Op 23 juni 1997 had het SFB de toekenningsbeschikking aan verzoeker verzonden.1.3. Op grond van artikel 4:13 van de Algemene wet bestuursrecht in samenhang met artikel 8 van het Besluit beslistermijnen sociale verzekeringswetten (zie

Achtergrond

) dient een beschikking op een aanvraag voor een AAW/WAO-uitkering binnen dertien weken na ontvangst van de aanvraag te worden afgegeven.1.4. Het SFB heeft verzoekers aanvraag voor een AAW/WAO-uitkering op 23 juni 1997 afgehandeld door op die datum aan hem een toekenningsbeschikking toe te sturen. Vanaf 10 maart 1997 heeft het derhalve vijftien weken geduurd voordat het SFB verzoekers aanvraag afhandelde. Deze behandelingsduur wordt evenwel gerechtvaardigd door de omstandigheden die het SFB daarvoor als verklaring heeft gegeven. De bij het SFB ten tijde van de overdracht ontstane onduidelijkheid over de volledigheid en juistheid van de reeds door het GAK verkregen loongegevens was namelijk een voldoende reden - verzoeker werkte immers onregelmatig bij zijn werkgever - om verzoeker opnieuw te benaderen voor het verstrekken van loongegevens. Dat achteraf is gebleken dat de door het GAK verkregen gegevens reeds volledig en juist waren, doet daaraan niet af. Bovendien dienden er ook nog gegevens over de periode vanaf januari 1997 te worden verstrekt. Het SFB heeft verzoeker op 10 maart 1997 en daarna enige keren gevraagd de gegevens te verstrekken; verzoeker heeft aan deze verzoeken niet voldaan. Zodra het SFB op 12 juni 1997 de beschikking had gekregen over alle gegevens is daarna met voldoende voortvarendheid de behandeling van de aanvraag afgewikkeld. Op dit punt is de onderzochte gedraging dan ook behoorlijk. 2. Ten aanzien van de verrekening van de toegekende AAW/WAO-uitkering over de periode van 29 december 1995 tot en met 23 juni 1997 2.1. Het SFB deelde bij brief van 23 juni 1997 verzoeker mee dat aan hem vanaf 29 december 1995 een AAW/WAO-uitkering was toegekend. In een afzonderlijke brief liet het SFB verzoeker weten dat de uitkeringsbedragen over de periode van 29 december 1995 tot en met

23 juni 1997 te zijner tijd aan hem zouden worden overgemaakt, rekening houdende met de door hem in deze periode genoten inkomsten en na ontvangst van de verrekeningsverzoeken van het GAK en de Gemeentelijke Sociale Dienst over de bewuste periode. Op 12 september verrekende het SFB de desbetreffende uitkeringsbedragen. De resterende uitkering werd op 12 en 17 september en 3 oktober 1997 betaalbaar gesteld. Tijdens het onderzoek van de Nationale ombudsman verstrekte het SFB op 24 november 1997 schriftelijk bericht aan verzoeker over de verrekening.2.2. Verzoeker klaagt erover dat hij vanaf 23 juni 1997 tot 18 september 1997, toen hij zich voor de tweede maal tot de Nationale ombudsman wendde, van het SFB niets had vernomen over de betaalbaarstelling dan wel de verrekening van de uitkeringsbedragen die aan hem waren toegekend over de periode van 29 december 1995 tot en met 23 juni 1997.2.3. In reactie op de klacht heeft het SFB naar voren gebracht dat de verrekening met de door het GAK en de Gemeentelijke Sociale Dienst aan verzoeker verstrekte uitkeringen pas had plaatsgevonden na afronding op 17 en 31 juli 1997 van het naar aanleiding van de verkregen loongegevens ingestelde medisch en arbeidsdeskundig onderzoek. Op 12 september 1997 had de verrekening plaatsgevonden en was het restant aan verzoeker betaalbaar gesteld. Betrokkene was over de verrekening niet schriftelijk ingelicht. 2.4.1. Vanaf 23 juni 1997 heeft het twaalf weken geduurd, tot en met 12 september 1997, voordat het SFB de aan verzoeker door het GAK en de Gemeentelijke Sociale Dienst verstrekte uitkeringen verrekende met de uitkering die aan verzoeker was toegekend over de periode van 29 december 1995 tot en met 23 juni 1997. Deze termijn is te lang. De onderzochte gedraging is op dit punt dan ook niet behoorlijk.2.4.2. Het SFB had verder verzoeker direct op de hoogte moeten stellen op welke wijze de verrekening had plaatsgevonden. Nu verstrekte het SFB deze informatie pas naar aanleiding van het feit dat verzoeker zich tot de Nationale ombudsman had gewend. Op dit punt is de onderzochte gedraging eveneens niet behoorlijk.

Conclusie

De klacht over de onderzochte gedraging van SFB Uitvoeringsorganisatie Sociale Verzekering N.V., regiokantoor Rotterdam, die wordt aangemerkt als een gedraging van het Landelijk instituut sociale verzekeringen, is niet gegrond met betrekking tot het niet

eerder dan op 23 juni 1997 afhandelen van verzoekers aanvraag voor een AAW/WAO-uitkering, en gegrond ten aanzien van de verrekening van de toegekende AAW/WAO-uitkering.

Instantie: SFB Uitvoeringorganisatie Sociale Verzekering

Klacht:

Laat beslist op aanvraag AAW/WAO-uitkering; nog geen uitbetaling of verrekening uitkeringsbedragen.

Oordeel:

Niet gegrond