OM motiveert beslissing om sepotcode niet te wijzigen uiteindelijk voldoende

Brief

Een man en een vrouw werden verdacht van het lastigvallen (belagen) van een andere vrouw. De strafrechter veroordeelde de man hiervoor. Het Openbaar Ministerie (OM) oordeelde dat een veroordeling van de vrouw ook haalbaar zou zijn, maar seponeerde de zaak met code 41. Met deze code wordt uitgedrukt dat het OM niet (verder) vervolgt vanwege een beperkt aandeel van de verdachte bij het strafbare feit.  

De vrouw was het niet eens met de beslissing van het OM. Zij gaf aan dat zij geen enkele rol had gehad bij de belaging. Zij vroeg het OM daarom om de sepotcode te wijzigen. Zij wilde dat op zijn minst werd uitgedrukt dat er niet genoeg bewijs tegen haar was (sepotcode 02). En dat een veroordeling door een strafrechter dus niet haalbaar zou zijn. 

Het OM wees haar verzoek af. De vrouw nam daarom contact op met de Nationale ombudsman. Zij vroeg de ombudsman de beslissingen van het OM over de gekozen sepotcode en de afwijzing van haar wijzigingsverzoek te beoordelen. 

De Nationale ombudsman behandelt klachten over sepotcodes. Hij beoordeelt de beslissingen van het OM terughoudend. De ombudsman beoordeelt niet welke sepotcode hij zelf het meest passend vindt. Wel toetst hij of hij de motivering van het OM begrijpelijk vindt. Hij kijkt hierbij naar de motivering van het OM waarom het voor een bepaalde code kiest. En beoordeelt of het OM in redelijkheid tot die code kon komen. Ook kijkt de ombudsman naar de begrijpelijkheid van de motivering (uitleg) van de afwijzing van het sepotcodewijzigingsverzoek.

De ombudsman vond de beslissing en de reactie van het OM in eerste instantie niet voldoende gemotiveerd. Hij vond bijvoorbeeld dat het OM onvoldoende had uitgelegd hoe het de rol van de vrouw bij de belaging zag. De ombudsman vroeg het OM daarom om verduidelijking. Hij stelde een aantal vragen en verwees naar argumenten van de vrouw.

Het OM stuurde hierna een uitgebreide reactie. Hierin verduidelijkte het OM zijn eerdere beslissingen. Deze reactie kan de ombudsman voor het grootste gedeelte volgen. Het is nu bijvoorbeeld duidelijker hoe het OM de rol van de vrouw zag en waarom het OM vindt dat een veroordeling haalbaar zou zijn geweest.

De ombudsman vindt de reactie van het OM op één punt nog steeds beperkt. Maar al met al vindt hij de reactie voldoende om te concluderen dat het OM in redelijkheid tot de gekozen code kon komen.

Kortom, de Nationale ombudsman vindt de klacht van de vrouw over het OM – ná de aangevulde motivering van het OM – ongegrond.