Man moet zelf juist inkomen aantonen, niet de Belastingdienst

Brief

Een man woont in een sociale huurwoning. Hij wil in 2023 graag huurverlaging. Zijn woningbouwvereniging zegt dat hij daar niet automatisch voor in aanmerking komt. 

De man vraagt de Belastingdienst om hem een brief te sturen met zijn inkomenscategorie. En te bevestigen dat de man recht heeft op de huurverlaging.

De Belastingdienst liet weten niet te kunnen beslissing over de huur. En dat hij een brief met de inkomenscategorie alleen naar de verhuurder mag sturen. Zo staat dat in de wet. In dit geval is dat de woningbouwvereniging. De Belastingdienst vertelt de man dat hij een formulier met zijn inkomen kan opvragen en laten zien. Dit heet een IB60-formulier.

Bij een geschil moet een huurder zelf het inkomen laten zien aan de verhuurder. De man kan een IB60-formulier opvragen en gebruiken.

De man wil dat niet. Op het formulier staat het bedrag van zijn inkomen. En geen inkomenscategorie. 

De Nationale ombudsman begrijpt dat de Belastingdienst de inkomenscategorie alleen kan sturen als dat mag van de wet. Dat kan nu niet meer. Een huurder moet zelf het inkomen bewijzen, niet de Belastingdienst. De Nationale ombudsman volgt de reactie van de Belastingdienst. De man moet zelf zijn gegevens aan de verhuurder laten zien als hij huurverlaging wil. Het advies van de Belastingdienst om dat met een IB60-formulier te doen is passend.