Ruud (niet de echte naam) en zijn buren zetten altijd hun afvalcontainer op dezelfde plek, op de stoep voor hun huis. Een andere buurtbewoner vindt dat irritant, want daardoor is er op de stoep geen makkelijke doorgang naar de brandgang tussen de woningen.

Als die buurtbewoner hierover melding doet bij de gemeente, komt er een handhaver langs. Ook de handhaver vindt dat er niet genoeg ruimte is. Daarom mogen Ruud en zijn buren de container daar niet meer plaatsen. Als ze dat voortaan wel doen, kunnen ze een boete verwachten. Ruud en zijn buren zijn het daar niet mee eens. Volgens hen is er genoeg ruimte op de stoep. Ruud helpt zijn buren met het indienen van een bezwaar bij de gemeente.
Denk mee over een oplossing
In de gemeente behandelt een onafhankelijke commissie dit soort bezwaren. Die commissie adviseert daarna de gemeente over wat zij het beste kan doen. In dit geval adviseert de commissie de gemeente onder andere om met Ruud en zijn buren in gesprek te gaan. En om mee te denken over een andere oplossing voor een goede doorgang op de stoep. Maar ondanks dat advies verwijdert de gemeente zonder overleg snel een groenperkje bij hun huis. Zo is er weer genoeg ruimte op de stoep.
Ruud snapt niet dat de gemeente het advies van de commissie niet volgde en zonder enig bericht het groenperkje verwijderde. Daarom dient hij daar een klacht in. Ook biedt hij aan om hierover te komen praten op het gemeentehuis.
Een kleine actie?
Maar dat hoeft niet van de gemeente. Volgens de gemeente was het weghalen het groenperkje slechts een kleine actie. En had ze hier al vaker met Ruud over gesproken. Daarom was er ook geen extra uitleg nodig, zegt de gemeente. En dus ook geen gesprek op het gemeentehuis.
De gemeente handelde niet goed
Ruud vindt dat geen goede redenen en dient bij ons een klacht in over de gemeente. Collega Martijn gaat op onderzoek uit. Na dat onderzoek zijn we het eens met Ruud. Wij vinden dat de gemeente iedereen beter had moeten informeren over de plannen. En dat de gemeente met Ruud in gesprek had moeten gaan op het gemeentehuis. Ook vanwege het duidelijke advies van de commissie.
Een goede overheid luistert naar burgers
Hoewel Ruud zijn gelijk heeft gekregen, komt het groenperkje voor de deur helaas niet terug. Ik vind het vooral een slechte zaak dat de gemeente hierover niet met Ruud in gesprek wilde gaan. Want een goede overheid luistert naar burgers en neemt hen serieus. Daarvan was hier geen sprake.
Deze column is ook gepubliceerd in De Telegraaf van 24 mei 2025.
De personen op de foto zijn de niet de personen uit de tekst.