Ombudsman roept staatssecretaris opnieuw op: verbeter informatievoorziening toeslagenouders

Op deze pagina

    Nieuwsbericht

    De Nationale ombudsman roept de staatssecretaris van Financiën opnieuw op om de informatievoorziening aan gedupeerde toeslagenouders te verbeteren. In een vandaag verschenen rapport noemt hij een klacht over de Uitvoeringsorganisatie Herstel Toeslagen (UHT) gegrond. De organisatie beloofde een gedupeerde ouder jarenlang zijn persoonlijk dossier te overhandigen, maar kwam die belofte niet na. 

    De zaak staat niet op zichzelf: ongeveer 5.000 ouders vroegen hun persoonlijk dossier op. Zo’n dossier bevat niet alleen informatie die nodig is voor het vaststellen van het herstelbedrag, maar is voor veel ouders belangrijk om te begrijpen wat er misging en welke gevolgen dat had. Ombudsman Reinier van Zutphen: “Dit gaat om duizenden gebroken beloftes.”

    Persoonlijk dossier nooit ontvangen

    De ouder die zich bij de ombudsman meldde, vroeg in 2021 zijn persoonlijk dossier op om inzicht te krijgen in welke gegevens de overheid over hem had verzameld. Ondanks herhaalde toezeggingen ontving hij het dossier nooit.

    Volgens de ombudsman is de overheid daarmee onbetrouwbaar gebleken. “De overheid moet doen wat zij belooft. Juist ouders die al hard zijn geraakt door het handelen van de overheid, worden zo opnieuw teleurgesteld.”

    Vier jaar in onzekerheid

    Ook de communicatie schoot ernstig tekort. De UHT hield de ouder vier jaar lang in onzekerheid over zijn aanvraag. Zelfs nadat het kabinet in 2025 stopte met het verstrekken van persoonlijke dossiers, kreeg hij geen uitleg over de gevolgen daarvan. 

    De ombudsman begrijpt dat het kabinet, mede op advies van de Commissie-Van Dam, besloot hiermee te stoppen om verdere vertraging van de hersteloperatie te voorkomen. Tegelijkertijd blijft de behoefte aan duidelijkheid onder ouders onverminderd groot. 

    Oog voor de ouders

    Veel ouders willen nog altijd weten welke informatie de overheid over hen heeft vastgelegd en wat hen is aangedaan. Ook hebben zij documenten nodig om hun zaak goed te kunnen onderbouwen. 

    Volgens de ombudsman hebben de UHT en het ministerie te weinig oog voor de informatiebehoefte van ouders. De afhandeling van het toeslagenschandaal wordt te veel benaderd als een financiële kwestie. "Herstel vraagt om transparantie over hoe in het verleden is gehandeld, welke informatie beschikbaar is en wat ontbreekt."

    Het is volgens Van Zutphen dan ook niet voldoende om alleen te zeggen dat bepaalde documenten niet meer worden verstrekt. “De overheid moet met ouders in gesprek over wat wél mogelijk is en hoe vragen alsnog beantwoord kunnen worden.”

    Oproep aan staatssecretaris

    De ombudsman ontvangt nog steeds signalen dat ouders en advocaten belangrijke informatie te laat, onvolledig of niet krijgen. Hij roept de staatssecretaris op dit te verbeteren. 

    Volgens Van Zutphen is betere informatievoorziening noodzakelijk voor herstel van vertrouwen en voor een eerlijke rechtspositie van ouders. Hij blijft de uitvoering hiervan kritisch volgen.

    Lees het rapport ‘De UHT kwam toezeggingen over persoonlijk dossier niet na en liet aanvrager in onzekerheid’